“Angličtina a čeština se nemusí rovnat Czenglish.”

13
12

Překladatelka, tlumočnice a lektorka angličtiny na volné noze. Zrzka.

Jsem Míša Indrišeková, zrzavá anglofilka žijící a podnikající jako překladatelka, tlumočnice a lektorka angličtiny v pomalu se proměňujícím Mostě na severu Čech. Život na volné noze mi umožňuje spojit všechny tři světy a věnovat se práci, která mě skutečně baví a naplňuje.

Odmala jsem vyrůstala v multijazykovém prostředí a i když pro mně angličtina nebyla vždycky hračka, naprosto mě okouzlila ta údajně nejtěžší – britská. Tolik přízvuků se jen tak neslyší a dneska je už od sebe dokážu bezpečně rozeznat a dokonce i věrohodně napodobit a pobavit tak svoje přátele z upršeného souostroví. Po maturitě byla cesta na anglistiku jasnou volbou a když jsem v roce 2016 se slzami na krajíčku i pocitem nekonečné inspirace jsem vystudovala pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, cítila jsem se jak samotná královna. A ten pocit trvá dodnes. 

Mám velké štěstí, že mě stále tento pocit a pracovní elán neopustil a bez anglického světa, ve kterém denodenně trávím většinu pracovní doby, si už svůj život nedokážu představit. Věděli jste, že spousta lidí na úrovni rodilých mluvčích si v daném jazyce vytvoří i druhou identitu? Že ne? Tak teď to víte – anglická Míša má většinou na sobě až ke krku zapnutou košili a v britském kolektivu snese i čaj s mlékem; česká Míša by brzy vyletěla z kůže, tyhle formálnosti jí občas lezou na nervy. Stejně jako mléko v čaji. 

Občas si pracovně odskočím do zahraničí, převážnou většinu roku ale trávím v Mostě, kde ve své kanceláři žongluji překlady, řeším, kam jet tlumočit a koho vzít s sebou a nadšeně učím své studenty anglicky.

Opakující se dotazy a komplimenty na mou krásnou angličtinu mě donutily k výstupu z komfortní zóny a v roce 2019 jsem po úspěšném získání učitelského certifikátu CELTA od Cambridge Assessment English začala fungovat i jako lektorka. K vysněné angličtině pomáhám od studentů středních škol po manažery v nadnárodních korporacích.

Na konci minulého roku jsem pocítila, že svého potenciálu můžu využít ještě víc a v lednu 2020 jsem byla přijata na prestižní program DipTESOL pro učitele angličtiny na Trinity College v Londýně. Pro Vás to teď znamená, že mám sice omezenou kapacitu a nemůžu vyhovět všem, ale až se za mým jménem bude pyšnit mezinárodní titul, budu moci rozšířit svoje pole o další kolegy a pozvednout úroveň výuky angličtiny nejen u nás na severu.

Učit studenty anglicky a učit kolegy jak učit, to je moje mise. 

jsem tady pro vás

Hledáte spolehlivého tlumočníka?

potřebujete kvalitně vyhotovený překlad?

chcete zlepšit svoji angličtinu?